Amerika Hakkında 10 İlginç Bilgi

Öğrenciler ve hayatlarında yeni bir başlangıç yapmak isteyenler için Amerika hala ‘’Rüyalar Ülkesi’’ olarak, okumak ve çalışmak isteyenlerin hayallerini süslüyor. Haksız da sayılmazlar! Peki, dünya çapında oldukça popüler olan Amerika’yı ne kadar tanıyoruz? Ülke hakkında yeni bir şeyler öğrenmek istiyorsanız bu yazımızın dikkatinizi çekeceğini düşünüyoruz.

1. New York, bir zamanlar New Amsterdam’dı

New York şehrinin, 1615 yılında Manhattan’a yerleşen Hollandalılar tarafından kurulduğunu ve adının da New Amsterdam olduğunu biliyor muydunuz? Şehir, 1664 yılında İngilizlerin eline geçmesiyle bugünkü New York ismini alırken, Wall Street civarında, hala New Amsterdam isminin yer aldığı tabelalar bulabilirsiniz. Aynı zamanda New York, bir zamanlar Amerika’nın ilk başkenti olarak tarihe geçmiştir.

2. Amerikan bayrağı bir lise öğrencisi tarafından tasarlanmıştır

Amerika hakkında ilginç bilgiler arasında, herhalde Amerikan bayrağının bir lise öğrencisi tarafından tasarlandığı gerçeğini atlamak olmaz. Robert G. Heft’in, 1958’de lisede okuduğu sırada bir proje içersinde yarattığı bayrak tasarımı, ABD Kongresi tarafından kabul edilmiştir.

3. ABD’nin resmi dili yoktur

Amerika hakkında bilinmesi gerekenler listemizin başında olması gereken bir diğer bilgi ise Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi dili olmamasıdır. İngilizce, ağırlıklı olarak ülkede konuşulsa da federal düzeyde bu dilin, resmi dil olduğunu belirten herhangi bir yasa yoktur. Yine de 31 eyalet İngilizceyi resmi dil olarak ilan ederken, bazı eyaletlerde iki resmi dil kullanılmaktadır. Örneğin; New Mexico’da resmi diller İngilizce ve İspanyolca, Louisiana’da ise İngilizce ve Fransızca’dır.

4. Özgürlük Heykeli bir hediyedir

Statue of Liberty yani Özgürlük Heykeli, 1886 yılında Fransa halkından Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderilen bir hediyeydi. Sadece Amerika’nın değil, dünyanın en ikonik sembollerinden olan Özgürlük Heykeli, zamanında 100 yıllık Fransız-Amerikan dostluğunu kutlamak için gönderilmiştir. Ayrıca anıt, nedense New York şehri ile bütünleşmiş olsa da, teknik olarak New Jersey’de bulunmaktadır.

5. Amerikan Bağımsızlığının sembolü Liberty Bell

Liberty Bell and Independence Hall in Philadelphia

Amerikan Bağımsızlığının muhtemelen en önemli sembollerinden biri olan Liberty Bell’in Londra’da yapıldığını biliyor musunuz? Amerika hakkında bilinmesi gerekenler listenize ekleyebileceğiniz bu bilgi, Liberty Bell’in Londra’daki Big Ben ile aynı yerde yapıldığını gösteriyor.

6. Milyarderler ülkesi

Amerika Birleşik Devletleri, 705 adet milyardere sahiptir. Diğer ülkelere göre daha çok milyarderin çıktığı ülke, aynı zamanda dünyanın en zengin 10 insanından 7’sine de ev sahipliği yapar. Jeff Bezos, Bill Gates, Mark Zuckerberg bunlardan sadece birkaçıdır.

7. Las Vegas, dünyanın kumar başkenti

Nevada Eyaleti’nin en kalabalık şehri olan Las Vegas, bugün dünya kumar başkenti olarak tanınır. Gece hayatı, kaliteli yemekleri, mega casino otelleri ve alışveriş seçenekleri ile dünyanın en çok ziyaret edilen turistik şehirlerinden biri olan Las Vegas, ilginç bir şekilde iş toplantıları için de Amerika’nın en çok tercih edilen şehirlerinden biridir.

8. Ülkenin en eski üniversitesi

1636 yılında kurulan Harvard University, Amerika’nın en eski ve ilk üniversitesidir. Bugüne kadar 49 Nobel Ödülü ve 48 Pulitzer Ödülü ile onurlandırılan Harvard, aynı zamanda dünyanın en büyük akademik kütüphanesine de sahiptir. Üniversitenin önemli mezunları arasında Mark Zuckerberg, Matt Damon, Natalie Portman gibi isimler yer alır.

9. Amerikalılar yılda 3 milyardan fazla pizza tüketiyor

Pizza İtalya’dan gelebilir, ancak Amerikalılar pizza tüketiminde dünyada birinci sıradadır. Bu da her gün yaklaşık 100 dönüm civarında pizza yediklerini gösteriyor. Ülkenin en eski pizzacısı, 1905 yılında açılan ve Lombardi’s adı verilen pizza dükkanıdır.

10. Olimpik madalyalarda tüm zamanların en iyisi

Amerika hakkında ilginç bilgiler listesine göz attığımızda, ülkenin spor dallarında yüksek başarılar elde ettiği görülür. Özellikle Olimpiyat Oyunları’nda Amerika, kazandığı madalyalarla göz doldurur. Ülke, toplamda 1127 altın madalya sahibidir.

Diğer Bloglar

Shopping Basket