Amerika’daki Eğitim Sistemi Nasıldır?

Günümüzün eğitim alanında en gelişmiş ülkesi olan  Amerika, eğitim kalitesini dünyaya kanıtlamıştır. Amerika’da ilk ve orta öğrenim 12 yıl sürmektedir. Ayrıca, ilköğrenimden önce, 1-3 yıllık anaokulu uygulaması da vardır. Yetenekli ve çalışkan öğrencilerin sınıf atlamaları ve böylece öğrenimlerini daha kısa sürede tamamlamaları mümkündür. Toplamda 5 yıl ilkokul ve 7 yılda ortaokul okuyan öğrenciler kaliteli bir eğitim almaktadır.

Eğitimin düzenlenmesi ise, büyük ölçüde, eyaletlere bırakılmıştır. Her eyaletin yönetimi ve meclisi o eyaletin eğitim plan ve programını yapar, bütçesini belirler, okullara mali kaynak sağlar. İlk ve orta öğretim ders programının belirlenmesi ve ders kitabı seçimi de çoğu zaman daha yerel idari ve öğretim birimlerince yapılır.

Genel olarak eğitim sistemi çok zor değildir. Öğrenciler lise çağında kendilerine uygun mesleklere yönlendirilmektedir. Üniversite eğitiminden önce lisede aldıkları notlara göre bir bölümde eğitimini sürdürebilmektedir.

Üniversite de ilk iki yıl zorunlu derslerden geçmek ve başarı ile tamamlama kuralı vardır. Amerika eğitim sisteminin öğrencilere sunduğu en güzel özellik ise istedikleri bölümü birden çok defa değiştirebilmeleridir. Amerika eğitim sistemi bu gibi sebeplerden dolayı dünyada birçok ülkeye de örnek olmuştur. Kaliteli eğitim verebilmelerinde ki en önemli püf nokta ise öğrenci isteklerini dikkate almasıdır.

Diğer Bloglar

Amerika Hakkında 10 İlginç Bilgi

Öğrenciler ve hayatlarında yeni bir başlangıç yapmak isteyenler için Amerika hala ‘’Rüyalar Ülkesi’’ olarak, okumak ve çalışmak isteyenlerin hayallerini süslüyor. Haksız da sayılmazlar! Peki, dünya

Detaylı Bilgi »
Shopping Basket