Amerika’da Üniversite Eğitiminde Florida Farkı!

Köklü bir yükseköğretim sistemine sahip olan Amerika’da eğitim yerel yönetimlere (yani eyaletlere) devredilmiştir. Her eyalet kendi eğitim sistemine uygun bir şekilde örgütlenme ve çalıştırma hak ve sorumluluğuna sahiptir.

Amerika’da eğitim alanında öne çıkan ve en çok tercih edilen eyaletlerin başında Florida gelir. Eyalette farklı kategorilerde birçok üniversite ve kolej bulunmaktadır. Bunların başında Florida Eyalet Üniversitesi, Florida Üniversitesi, Florida Atlantic Üniversitesi ve Miami Üniversitesi gelmektedir.

Florida’nın kaliteli üniversite eğitiminin yanında her mevsim ılıman iklimi ile birlikte hareketli sosyal hayatı da öğrencileri cezbetmektedir.

Akademik olarak yüksek standartlı programlara sahip olan üniversitelerde okuyan öğrenciler, kampüs dahilinde sosyal ve spor alanında birçok farklı aktivitede bulunarak üniversite hayatını dolu dolu yaşayabiliyorlar. Üniversiteler ayrıca öğrencilerini çok güçlü bir kariyer merkezi ile iş hayatına hazırlıyor ve öğrencilerine birçok alanda staj fırsatı sunuyorlar.

Amerika’da eğitim dönemi ağustos sonlarında veya eylülün ilk yarısında başlar, mayısta veya en geç haziran başlarında biter. Öğrencinin ders yılı boyunca okula devamı mecburidir. Birçok üniversitede ders yılı sömester denen iki eşit kısma bölünmüştür. Ayrıca yaz dönemi vardır.

Amerikan üniversitelerinde okumanın temel şartlarından bir tanesi, İngilizce dilini, dersleri bir Amerikalı öğrenci kadar anlayabilecek ve takip edebilecek ölçüde bilmektir. İngilizce düzeyi TOEFL testi ile ölçülür. TOEFL sınavından yeterli skorları alamamış öğrenciler için Navitas Eğitim Kurumu ile iş birliği yapan üniversiteler mevcuttur. Sadece yabancı öğrencilerin faydalanabildiği bu programda, öğrenci üniversitenin ilk yılını 3 dönem şeklinde okuyup, hazırlık programı alarak hiç sene kaybı yaşamadan eğitim almış oluyor. Böylece yabancı öğrenciler akademik ve sosyal hayata çok daha kolay uyum sağlayabiliyor.

Diğer Bloglar

Amerika Hakkında 10 İlginç Bilgi

Öğrenciler ve hayatlarında yeni bir başlangıç yapmak isteyenler için Amerika hala ‘’Rüyalar Ülkesi’’ olarak, okumak ve çalışmak isteyenlerin hayallerini süslüyor. Haksız da sayılmazlar! Peki, dünya

Detaylı Bilgi »
Shopping Basket