Amerikan Vatandaşı Nasıl Olunur?

ABD vatandaşı olmak için “yasal sürekli Amerikan oturma izni (lawful permanent Resident)  ya da yaygın adıyla GREEN CARD sahibi olmak gerekmektedir. Green Card sahibi ya da sürekli oturma iznine sahip olmak ABD vatandaşlığının sunduğu birçok  imkandan yararlanma fırsatı vermektedir ve Amerikan vatandaşlarına sağlanan federal ve eyalet düzeyinde sağlanan yasal haklardan yararlanabilirsiniz. Fakat hepsi değil. Oy veremez, vatandaşlara sağlanan kamusal fon ve olanakların tümünden faydalanamazsınız. Üstelik belirli zamanlarda Green Card ‘ınızı yenilemek durumunda olduğunuzu unutmamanız gerekir.

Amerika’da sonradan kazanım yoluyla vatandaşlığın başlıca yolu Yurttaşlığa Kabul Yoluyla Vatandaşlık (Citizenship by Naturalization) adı verilen süreçtir.

Yurttaşlığa Kabul Yoluyla Vatandaşlık kısaca göçmen statüsündeki bir başka ülke vatandaşına veya uyruğuna talebi ve rızası olmak kaydıyla ve belli şartlar yerine getirildiğinde vatandaşlık verilmesi sürecini ifade etmektedir. Sürekli oturum izni (Green Card) protokollerinin aksine Yurttaşlığa Kabul aşamaları daha az karmaşıktır.

Yurttaşlığı Kabul ( Naturalization) yoluyla Amerikan vatandaşlığı için gereken şartlar:

  • Sürekli İkametgah
  • Yerel İkamet Şartı
  • Dil
  • Vatandaşlık Bilgisi
  • Amerikan Anayasasındaki İdeallere ve Prensiplere Bağlı Olma  

Diğer Bloglar

Amerika Hakkında 10 İlginç Bilgi

Öğrenciler ve hayatlarında yeni bir başlangıç yapmak isteyenler için Amerika hala ‘’Rüyalar Ülkesi’’ olarak, okumak ve çalışmak isteyenlerin hayallerini süslüyor. Haksız da sayılmazlar! Peki, dünya

Detaylı Bilgi »
Shopping Basket