Amerikan Vergi Sistemi Nasıl İşler?

Amerika’da işletme devralmak veya şirket kurmak istiyorsanız “Amerikan Vergi Sistemi” ni iyi bilmelisiniz. Yapacağınız bazı hatalar istenmeyen durumlara sebep olabilir.

Bilmeniz gereken bazı bilgiler:

Vergi Kredisi (Tax Credits)

Vergi kredisi bir kurumdan aldığınız kredilere benzer. Vergi faturanızı hesapladıktan sonra, krediyi, devlete olan borcunuzu azaltmak için kullanabilirsiniz.

AGI (Adjusted Gross Income)

Düzeltilmiş brüt gelir veya AGI,  yıl boyunca elde ettiğiniz tüm gelirlerdir. AGI, nihai federal gelir vergisi tutarınızı hesaplamada ilk adımdır.

Standart Kesinti (Standard Deduction)

Vergi mükelleflerinin gelirlerinden elde edebileceği sabit bir para miktarıdır. Standart kesinti tüm mükellefler için geçerlidir ve vergi mükelleflerinin başvuru durumuna göre belirlenir.

Vergi İndirimleri (Tax Deducations)

Vergilendirilebilir gelirinize ulaşmak için AGI’nizden çıkarmanıza izin verilen giderlerdir. Genellikle geliriniz ne kadar düşük olursa vergi tutarınız o kadar düşük olur.

Vergilendirilebilir Gelir (Taxable Income)

Tüm izin verilen ayarlamalar,kesintiler ve istisnalar nedeniyle düşürülen genel veya brüt gelirinizdir. Vergilendirmede ne kadar borcunuz olduğunu hesaplamak için kullandığınız son gelir tutarıdır.

Ayrıntılandırılmış İndirimler (Itemized Deducations)

Vergi tutarınızı hesaplamanızda kullanacağınız ve daha küçük bir gelir miktarına ulaşmanıza yardımcı olmak için AGI’nizden düşülebilir giderleri içermektedir. Çeşitli kesintileri içerir.

Muafiyet (Exemption)

Bu, IRS( Internal Revenue Servıce- Milli Gelir Dairesi) ‘in gelirinize dayanan tüm insanları yansıtmak için gelirinizden çıkarmanıza olanak sağlayan bir tutardır. Kendinizi, eşinizi ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişileri vergi muafiyeti için talep edebilirsiniz.

Aşamalı Vergi (Progressive Taxation)

Gelir seviyesi arttıkça daha yüksek  vergi oranlarının uygulandığı sistemdir.

Stopaj (Withholding – Vergi İadesi)

Kazandıkça öde vergisi olarak da bilinen stopaj yöntemi, kazandıkça ve maaşınızı almadan önce vergilerinizin maaşınızdan veya diğer gelirinizden çıkarılmasını sağlar. Bu alıkonan vergiler bir IRS hesabına yatırılır ve iadenizi yaptığınızda bu tutar tarafınıza geri ödenir.

Diğer Bloglar

Amerika Hakkında 10 İlginç Bilgi

Öğrenciler ve hayatlarında yeni bir başlangıç yapmak isteyenler için Amerika hala ‘’Rüyalar Ülkesi’’ olarak, okumak ve çalışmak isteyenlerin hayallerini süslüyor. Haksız da sayılmazlar! Peki, dünya

Detaylı Bilgi »
Shopping Basket