E-2 YATIRIMCI VİZESİ

Yatırımcı (E2) vizesi, Amerika’da iş yapmak isteyenler arasında en popüler vize çeşitlerinden biridir. E2 vizesi, yani uluslararası anlaşma yatırımcı vizesi, özellikle yatırımcının Amerika’da iş sahibi olması demektir. Birçok ülkedeki yatırımcı vizelerinin aksine, E2 yatırımcı vizesinde şirkette/işletmede Amerikan vatandaşlarının herhangi bir oranda hisseye sahip olma zorunluluğu yoktur.

Amerika Birleşik Devletleri ile arasında geçerli bir ticari anlaşma bulunan ülkelerin vatandaşlarının başvurabildiği E-2 yatırımcı vizesi, Amerika’da yatırım yapmak isteyen yatırımcıların yeterli sermayeye sahiplerse alabildikleri bir vizedir. A.B.D ile Türkiye arasında karşılıklı bir yatırım anlaşması bulunduğu için, Türk yatırımcılar E-2 yatırımcı vizesi alma konusunda çok önemli bir avantaja sahiptir.

Yatırımcı, özel ya da tüzel kişi, A.B.D. ile ticari anlaşması olan ülke vatandaşı olmalıdır. Yapılan ticaret yeterince büyük çaplı olmalıdır. Şirketin başarıyla işleyebilmesi için yeterli miktarda olmalıdır. Düşük ölçekli bir işletmenin yatırım yüzdesi, büyük ölçekli işletmeden daha yüksek olmalıdır. Yatırım, gerçekten aktif olan bir işletme olmalıdır. Spekülatif veya islemeyen bir yatırım uygun değildir. Bir banka hesabında duran tahsis edilmemiş fonlar veya benzeri teminat yatırım olarak kabul edilmez. Yatırım marjinal-sınırda- olamaz. Yalnızca ailenin geçimini sağlayacak miktarın hatırı sayılır ölçüde üzerinde gelir getirmelidir; ya da A.B.D.’ye ekonomik anlamda önemli bir etkisi olmalıdır.

Sermayenin kontrolü yatırımcıda olmalıdır ve işletme, ticari anlamda risk altında olmamalıdır. Şirketin mal varlığı ile güvenceye alınmış kredilere izin verilmemektedir. Yatırımcı A.B.D.’ye işletmeyi geliştirmek ve yönetmek için gelmelidir. Eğer başvuru sahibi asıl yatırımcı değilse denetleyici ya da idareci bir pozisyonda görevlendirilmelidir veya şirketin verimli çalışması için önemli olan özel becerilere sahip olmalıdır. Sıradan becerilere sahip veya vasıfsız isçiler bu vize için uygun değildir.

Başvuranın eşi ve 21 yaşın altındaki evlenmemiş çocukları, milliyetlerine bakılmaksızın, asıl başvuru sahibine eşlik etmek üzere E-2 vize başvurusu yapabilirler. E-2 vize sahiplerinin eşleri, Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışma izni için başvuru yapabilirler ve serbestçe çalışabilirler. 21 yaşın altındaki çocuklar, vizelerinin geçerli olduğu süre içerisinde devlet okullarında okuyabilirler.

İstanbul’daki Amerikan Elçiliği üzerinden yapılan başvurularda genellikle 5 yıllık vize verilir. Her A.B.D.’ye girişte 2 yıllık oturum verilir. Bu 2 yılın bitmesine kısa bir süre kala bile A.B.D.’ye giriş çıkış yapılarak bu süre 2 yıl daha uzatılır.

Turist vizeleri kısa sureli olan ziyaretler için verilen vize tarzıdır. Çok sıklıkla yapılan ziyaretler doğrultusunda, bir süre sonra A.B.D. girişlerinde turistik amacın dışına çıkıldığı önyargısıyla gümrükte problem yaşanma riski yükselir. Yatırımcı vizeleri sahiplerinde seyahat sınırlaması olmadığı gibi gümrükteki bu risk büyük ölçüde ortadan kalkacaktır.

Maalesef bu bir yanlış bilgidir. O miktarlarda satın alınacak bir adet emlak bırakın yeşil kartı, yatırımcı vizesi için bile elverişli değildir. Satın alınan tek emlak göçmenlik bürosu tarafından pasif bir yatırım olarak değerlendirilmekte ve yukarıda belirttiğimiz E2 vizesindeki aranılan özelliklere uymamaktadır.

Son zamanlardaki Göçmenlik Bürosu’nun ve Amerikan Elçiliği’nin beklentilerinden ve tecrübelerimizden yola çıkarak, emlak yatırımlarında aranılan minimum yatırım maliyeti 450.000$ – 500.000$ olduğunu ve alınan emlak adetinin sayısının en 4-5 adet civarında olması gerektiğini söyleyebiliriz. Yukarıda bahsettiğimiz pasif yatırım izlenimini ortadan kaldırmak için, yatırımcı adına kurulacak şirket altında bu emlakların satın alımları gerçekleştirilmekte ve emlak yönetim faaliyetiyle yatırımcı (E2) vizesine başvurabilmekteyiz. Hazırlanacak 5 yıllık işletme planıyla, bu kurulan emlak yönetimi firmasının A.B.D. ekonomisine katkıları ve sağlayacağı istihdam gücü detaylı olarak belirtilmekte ve vize başvurusu yapılmaktadır.
E2 yatırımcı vizesinin veriliş amaçlarından biri, firmamızdaki çalışacak personeller ile ilgili olduğu için maalesef ufakta olsa bir ticari ofis kiralanması gerekiyor.

A.B.D.’de turist ya da öğrenci statünüzle ya da göçmen olmayan diğer bir yasal statüde ev sahibi olabilirsiniz. Hatta yabancı ülke vatandaşı olarak mortgage alabilme haklarında sahipsiniz. Maalesef yukarıda da belirttiğimiz gibi sadece yaşamak amacıyla satın alınan emlak üzerinden emlağın değeri ne olursa olsun, herhangi bir göçmenlik hakkına sahip olamıyorsunuz.

Türkiye’de geçen süreler hariç toplam en az 3 yıl (1095 gün), E-2 vizesiyle, işveren statüsünde çalışmanız doğrultusunda dövizli askerlikten faydalanabilirsiniz. Dövizle askerlik ile detaylı bilgileri www.konsolosluk.gov.tr  adresinde bulabilirsiniz

E-2 yatırımcı vizesinden maalesef direk olarak yeşil karta başvurulmuyor. 

*Uyarı: Yukarıdaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir yasal ya da profesyonel tavsiye niteliği taşımamaktadır. Lütfen ihtiyaçlarınız doğrultusunda sizleri çalıştığımız uzman hukuk firmasıyla görüştürebilmemiz için bizimle iletişime geçiniz.