EB-5 Yatırımcı Vizesi

EB-5 yatırımcı vizesi ile Amerika’daki yatırım yaparak hem para kazanmak, hem de Amerikan vatandaşlarının ayrıcalıklı haklarına sahip olmak mümkün! EB-5 yatırımcı vizenize, Birleşik Devletler Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) tarafından yönetilen EB-5 programı kapsamında, size sunduğumuz yatırım danışmanlık hizmetimiz ile kaliteli ve güvenli yatırımlar yaparak sahip olun.

Peki ama nasıl?

EB-5 vizesi hakkında bilmeniz gerekenleri sizin için anlattık.

amerika göçmenlik başvurusu

EB-5 Vizesi Nedir?

EB-5 Yatırımcı Vizesi; Birleşik Devletler Kongresi, 1990 yılında ABD ekonomisine fayda sağlayan ve ABD’de çalışanlar için istihdam yaratan veya bunları koruyan işletmelere yatırım yapmak isteyen seçkin  kişilere Green Card ve sonrasında vatandaşlık hakkını kolaylıkla sağlamak  için, istihdam temelli göçmenlik beşinci tercihi (EB-5) programını  oluşturmuştur. EB-5 Programı, Amerika’da nitelikli istihdam yaratan, yatırım yapan seçkin bireyler için, yılda en fazla 10.000 Green Card (ABD Kalıcı Oturma ve Çalışma İzni ) vermektedir.

EB-5 yatırımcı vizesi programı ile alınan Green Card bir vize değildir. Dolayısı ile ülkelerin çeşitli zamanlarda birbirlerine uyguladıkları vize başvuru veya vize ile ülkeye giriş kısıtlamalarından etkilenmez. EB-5 yoluyla alınan Green Card, Amerikan vatandaşlığına geçişin bir ön aşamasıdır.

EB-5 yatırımcı vizesi programı, Birleşik Devletler Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) tarafından yönetilmektedir ve EB-5 yatırımcı vizesi programına katılan yatırımcılara ABD’de nitelikli istihdam yaratan bir yatırım yapma karşılığında hızlı bir şekilde EB-5 ile Green Card elde etme imkânı tanımaktadır. Gerekli yatırım bedeli, şu anda belirli Hedeflenen İstihdam Alanlarındaki (TEA’lar) yatırımlar için 500.000 Amerikan Doları ve diğer alanlar için 1.000.000 Amerikan Dolarıdır.

EB-5 yatırımcı vizesi Avantajları

 • Amerika Birleşik Devletleri’nde süresiz olarak oturma ve çalışma iznine sahip olurlar.
 • Seçme ve seçilme hakki dışındaki , tüm haklardan yararlanabilirler.
 • Green Card sahibi olmaları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından feragat etmelerini gerektirmez.
 • Green Card ABD’ye eğitim amacıyla gitmek isteyenler için de önemli fırsatlar sunmaktadır. Green Card sahipleri üniversitelerde sadece ABD vatandaşlarına tanınan burs ve özel indirimlerden faydalanabilir, okurken çalışma imkanı bularak eğitimlerini bir ölçüde finanse edebilirler.
 • Amerikan Devlet Daireleri dahil her yerde çalışabilirler.
 • Amerika Birleşik Devletlerinde işyeri açabilirler.Personel çalıştırabilirler. İşleri ile alakalı kredi başvurusunda bulunup kredi kullanabilirler.
 • Amerikan Devlet üniversitelerine burs başvurusu yapabilirsiniz.
 • Amerika dışındaki ülkelere vize başvurusunda bulunurken büyük bir avantaj sağlar. Kısacası dünyanın her yerine kolaylıkla vize alabilirsiniz.
 • Beş yıl boyunca adli bir olaya karışmadığınız taktirde Amerikan vatandaşı olma hakkınız olmaktadır. Dilerlerseniz çifte vatandaşlık statüsüne geçebilirsiniz.
 • Çekilisi kazananlara ABD hükümeti kalacak yer temin etme ve iş bulma garantisi vermemektedir.
 • Green Card sahibi kişilerin başvurudaki ve daha sonra doğacak çocukları, eşleri bu bahsedilen bütün haklara sahip olacaklardır.
 • Ev araba ve gayrimenkul alıp satabilirsiniz.
 • Çocuklarınızın başarılarını ispatladığınız takdirde burslu okutma imkanına sahip olabilirsiniz.
 • Yabancılara uygulanan farklı işlemlere tabi tutulmazsınız.
 • Türkiye’ye gelip gitme konusunda herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir. İstediğiniz taktirde ülkenize gelip yaşama çalışma hakkınız saklı tutulmaktadır.
 • Kazandıktan sonra Amerika’ya gitmek istemediğiniz taktirde herhangi bir işlem yaptırmanıza gerek olmadan iptal ettirebilirsiniz bu işlem için sizden herhangi bir ücret talep edilemez.
 • Çalışma koşulları; Amerika’daki yasayla belirlenmiş sınırlar içerisindedir. Bu yasayla tüm sosyal güvenceleriniz Amerika Birleşik Devletleri garantisi altındadır.
 • Yukarıdaki avantajlar sadece başlıklar halindedir, bunların içerikleri ve kapsamları çok daha geniştir.

EB-5 Yatırımcı Vizesi Süreçleri nelerdir? Hangi Aşamalardan Geçiyoruz

 • EB-5 yatırımcı vizesi için gerekli belgeler

  Öncelikle EB-5 Yatırımı yapmak için kullanacağınız miktarın  yasal yollarla elde edildiğinin Amerikan vatandaşlık Ofisi’ne (USCIS) belgeleri ile kanıtlanması gerekiyor

 • Yatıracağınız miktarın yasal kaynağını belgeleme aşamasından sonra, bu miktarı hangi projeye yatıracağınıza karar vermeniz gerekiyor. Green Card ve paranızı geri almanızı en çok etkileyecek konu yatırım yapacağınız projenin seçimi olduğu için, proje seçiminde dikkat edilmesi gerekmektedir.

 • Proje’yi seçip, paranızı projeye yatırdıktan sonra ise, yine beraber çalıştığınız hukuk bürosu ile birlikte Amerika Vatandaşlık Ofisi’ne (USCIS) başvuru yapmak gerekiyor. Bu başvuruyu I-526 Formu doldurularak yapılıyor. Böylece başvuru tamamlanmış oluyor.

 • Halihazırda bir I-526 başvuru süreci 18-20 ay arası sürüyor. Bu süre değişebilir; artabilir veya azalabilir. Bu konu avukatınıza veya seçtiğiniz projeye göre değişebilecek bir durum değildir. I-526 başvurusu yapıldıktan sonra başvuruyu direkt USCIS’te sıraya giriyor. Her zaman başvuru sırasına göre inceleme yapılıyor.  Yani hızlandırmak veya extra bir bedel dahi ödeyerek VIP hizmet almak mümkün değil.

 • Yaklaşık 18-20 aylık sürede I-526 onaylandıktan sonra yatırımcıya koşullu Green CardGreen Card veriliyor. Koşullu Green Card, daimi Green Card ile tanıdığı haklar bakımından aynı. Ülkede herhangi bir yerde çalışabilir, seyahat edebilirsiniz, kendi ülkeniz ve Amerika arasında seyahat edebilirsiniz. “Koşullu” denmesinin sebebi aslında yukarıda bahsettiğimiz 2 yıl süre ile Amerika’da 10 tam zamanlı iş imkanının yaratılması “koşulu” ile verilmiş olması. İki yılın sonunda USCIS, sizin bu koşulu yerine getirip getirmediğinizi inceliyor. yerine getirdiyseniz koşulu kaldırıyor, getirmediyseniz Green Card’ınızı iptal ediyor.Koşullu Green Card’ın geçerliliği 2 – 2,5 yıl kadar dememizin nedeni, USCIS’in inceleme süresini de düşünerek size mümkün olan en doğru bilgiyi vermek.

 • Koşullu Green Card verildikten sonra A.B.D.’de istediğiniz şehirde yaşayabilir, çalışabilir, çocuğunuzu istediğiniz okula kayıt ettirebilir veya istediğiniz başvuru yapabilirsiniz. Bölgesel Merkez’den de yatırımınızın söz konusu gösteren belgeleri almalısınız.

 • Bu 2 – 2,5 yılın son aylarında Green Card’ınızın koşulunun kaldırılması için USCIS’e I-829 adı verilen formla başvurmanız gerekmektedir. Bu formu doldururken projeye yaptığınız yatırımınızın Green Card koşulunuz olan 10 tam zamanlı iş imkanını yarattığını gösteren belgeleri de sunmanız gerekmektedir.

 • Yatırım kısmına geçersek yatırımı yapıyorsunuz; I-526 başvurunuzu yatırımı yapmadan önce gerçekleştiremezsiniz; özellikle de Bölgesel Merkez yatırımı yolundan giderseniz. Dolayısı ile önce projeyi seçip yatırımınızı yapmalısınız ki I-526 başvurunuzu yapabilesiniz. Bölgesel Merkez size I-526 başvurunuzuyapmanız için, başvurunuzun bir parçası olacak katılım sertifikasını vermeli.

 • Green Cardınızı aldınız ve 5-7 yıl içinde paranızı geri aldınız. Amerika’da ikamet etmeye başladıktan 5 yıl sonra – ki bu en az 5 yıllık süre hem koşullu hem de daimi Green Card statüsü içinde olduğunuz sürede gerçekleşmiş oluyor – eğer isterseniz Amerikan vatandaşlığına hak kazanıyorsunuz.

Formu doldurarak sizinle iletişime geçmemizi sağlayabilirsiniz

Adınız Soyadınız
Field is required!
Email Adresiniz
Field is required!
Telefon Numaranız
Field is required!
Mesajınız...
Field is required!
Menü