Green Card Nedir? Sağladığı Haklar Nelerdir?

Green Card, resmi adıyla Permanantı Resident Card (Daimi Oturma İzni) kişinin göçmenlik statüsünü gösterir.

Amerika Birleşik Devletleri, Amerika toplumundaki kültürel çeşitliliğin azalmasını önlemek için Green Card ya da diğer adıyla “Çeşitlilik Vizesi” uygulaması ile tüm dünyadan göçmen olmak isteyen kişileri ülkesine kabul eder. Green Card sayesinde göçmen olmak isteyen diğer ülke vatandaşları, oy kullanmak hariç ABD vatandaşları ile aynı haklara sahip olur. Aynı zamanda Green Card sahibi olma hakkı kazanan vatandaşların Türk vatandaşlığı da devam etmektedir.

Green Card sahibi olan vatandaşlar Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarının sahip olduğu hakların büyük bir bölümüne sahip olmaktadır.

Peki Green Card’ ın sağladığı haklar nelerdir?

  1. Green Card almaya hak kazananların eşi ve 21 yaşından gün almamış tüm bekar çocukları Amerika Birleşik Devletleri’nde oturma ve çalışma hakkı kazanır.
  2. Green Card alan kişiler ya da bu kişilerin çocukları burs alma veya burslu eğitim gibi sadece Amerikan vatandaşlarına tanınan eğitim haklarından yararlanabilir.
  3. Green Card sahibi vatandaşlar, oy kullanma, seçme ve seçilme hakkı dışında Amerikan vatandaşları ile aynı haklara sahip olurlar.
  4. Green Card sahibi kişiler Amerika’da şirket kurabilir. Devlet dairelerinde çalışabilir.
  5. Green Card almaya hak kazanan kişiler, ülkeye bağlı diğer eyaletlere seyahat edebilir ve sürücü belgesi alabilir.

Aslında, sahip olunmayan haklar sadece oy kullanmak, mahkemede jüri üyeliği yapmak ve ABD Pasaportu almaktır bunun dışındaki tüm haklara sahip oluyorsunuz.

Diğer Bloglar

Amerika Hakkında 10 İlginç Bilgi

Öğrenciler ve hayatlarında yeni bir başlangıç yapmak isteyenler için Amerika hala ‘’Rüyalar Ülkesi’’ olarak, okumak ve çalışmak isteyenlerin hayallerini süslüyor. Haksız da sayılmazlar! Peki, dünya

Detaylı Bilgi »
Shopping Basket