MORTGAGE

Amerika'da Mortgage İle Ev Almak

Amerika da Mortgage ile ev almak tahmin ettiğinizden çok daha kolay

Sistem ve kanunlar tamamıyla sizi ve haklarınızı korumaya yönelik düzenlendiğinden her adım sizin bilgi, kontrol ve onayınız ile yürütülmektedir. Dünyanın neresinde olursanız olun firmamızın yetkin ve lisanslı yatırım danışmanları aracılığı ile bütün işlemler sizin adınıza ilgili kurumlarla koordineli olarak tarafımızca yürütülmektedir.

Mortgage ile nasıl ev alınır?

Amerika’da Mortgage ile Ev Alma Süreci –Evinizi Seçin

Bütçenize ve istediğiniz özelliklere göre firma portföyümüz ya da ABD genelinde bütün satılık ve kiralık evlerin listelendiği sadece lisanlı ve Amerikan Emlakçılar Birliğine üye emlakçıların girebildiği MLS (Multiple Listings Service) veri bankasından oluşturup size ilettiğimiz listeden beğendiğiniz evleri seçiyorsunuz. Eğer ABD iseniz bu evleri birlikte gidip yerinde inceliyoruz. Eğer uzakta iseniz emlak danışmanınız canlı yayın ile evi size gösteriyor ve ev hakkında bütün detayları paylaşıyor.

Teklif

Beğendiğiniz evin teklif mektubu tarafımızca hazırlanıyor. Bu belgeyi online e-imza yöntemi yada burada iseniz ıslak imzanız ile karşı tarafın emlakçısına ve/veya emlak sahibine gönderiyoruz.

Sözleşme Aşaması

Teklifimiz kabul edildikten sonra sözleşme aşamasına geçiyoruz. Alış satış kontratınız ev sahibi ve sizin tarafınızdan imzalanmak için tarafımızca hazırlanıyor. Bu kontrat her iki tarafın yükümlülüklerini, ilgili tarih ve bütün konuları net ve açık bir şekilde içeriyor. Bu belgede e-imza ya da ıslak imza olarak sizin tarafınızdan imzalanıyor.

Depozito

Bu aşamada teklif verdiğimiz evin MLS veri bankası sisteminde statüsü değiştirildiğinden ve satış listesinden indirildiğinden satış sözleşmesi imzalanana kadar ve para transferi gerçekleşen süreye kadar üçüncü parti bir avukatlık firması yada tapu devir teslim işlerini yapan bağımsız bir firmanın emanet hesabına yatması gereken depozito sizin tarafınızca yatırılır.

Evinizi satın almadan önce tarafımızca koordine edilen profesyonel bir denetçi firmaya evi teknik olarak inceletip size bir rapor sunuyoruz. Bu denetimde ev baştan aşağı bütün detayları ile kontrol ediliyor. Hazırlanan raporda klima, su, elektrik, kanalizasyon, ısıtma, banyo, tuvalet, mutfak, çatı, dolaplar, beyaz eşya, jalûzilerin son durumu hakkında size bilgi sunuluyor. Böylece evi aldıktan sonra ne tür masraflar ile karşılaşabileceğiniz ve bunların tamir bütçesi hakkında detaylı bir bilgiye sahip oluyorsunuz. Bu 5 günlük süreçte evde çok büyük ve masraflı bir problem tespit edilirse evi almaktan vazgeçip depozitonuzu %100 geri alabiliyorsunuz.

Denetleme aşaması bitip son pazarlıklar yapıldıktan sonra kontrat aşamasına geçiyoruz. Kontratınız tarafımızca hazırlanıp imza ve onay için size gönderiliyor.

Bu aşamada sizlerden istenecek evraklar kredi kullanıp ya da kullanmamanıza bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu konuyla ilgili detay bilgi ya da sorularınız için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

Amerika’da mortgage başvurusu için Tarafımızca koordine edilip sizi tanıştıracağımız deneyimli bir kredi aracısı üzerinden ister burada ister Türkiye’de ikamet edin durum ve şartlarınıza en uygun oranlarda kredi başvurusunda bulunuyorsunuz. Türkiye’de ikamet edenler için evin değerinin %30-40 nın tarafınızca peşin ödenmiş olması isteniyor. Ama ABD’de ikamet ediyor ve yüksek bir kredi puanına sahipseniz bu tutar % 5-10’lara kadar düşmektedir. Kredi ile Ev Alımında Sigorta: Satış işleminin sonuçlanmasından önce ilk bir yıllık sigortanızın yapılmış ve adınıza düzenlenmiş olması gerekmektedir. Belirleyeceğiniz bir sigorta uzmanı bu işlemi yaptıktan sonra poliçenizin bir nüshasını tarafınıza ve bankaya iletiyor.

  • Bu safhada satın alınacak evin kıymet taktiri sonuçlandırılmış durumdadır. Bütün finansal dokümanlar onaylanmış ve kredi kullanıma hazır durumdadır.
  • Bu aşamada banka tarafından size kredinin kullandırılacağını belirten bir yazı  verilecektir.

Artık toplam maliyet tutarı ve kime ne ödeme yapıldığı ya da yapılacağı raporunun taraflara iletilme aşamasına gelmiş bulunuyoruz. Detaylı son maliyet raporunda alıcı ve satıcının bütün masraf ve maliyetleri açık bir şekilde belirtilmektedir. Bu aşamada evi alan kişi parayı transfer etmeye hazır durumda olmalıdır.

Bu aşama tamamen bağımsız bu işlerde uzmanlaşmış bir avukatlık firması yada tapu devir teslim firmaları tarafından yapılmaktadır.

Bütün para transferleri bu firmaların hesabına aktarılmaktadır. Bu firmalar gerekli bütün kontrat ve iki taraf arasındaki anlaşmaları bizzat detaylı olarak kontrol edip onay verdikten sonra para satıcının hesabına aktarılıyor. Yeni tapu belgesi de aynı zamanda yine bu firma tarafından alıcıya iletiliyor.

Bu firmalar ayrıca satılan evin tapusunun sorunsuz olup olmadığını,  (tapu sahibinin teyidi, evin üzerine haciz olup olmadığının araştırılması, ödenmemiş vergilerinin belirlenmesi) gibi konularda sizlere güvence ve garanti oluşturmaktadır.