Yerli Yatırımcı Rotayı ABD’ye Çevirdi

Yurt içinde yerleşik kişilerin doğrudan yatırım tercihlerinde son yıllarda ilk sıralarda yer alan Hollanda, yerini bu yılın 8 ayında 643 milyon dolarlık sermaye girişi yapılan ABD’ye bıraktı.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerinden derlenen bilgilere göre, yurtiçinde yerleşiklerin ABD’deki doğrudan yatırımları bu yılın 8 ayında 2016’nın aynı dönemine kıyasla yüzde 14.4 artarak 643 milyon dolara ulaştı. Bu rakam geçen yılın 8 aylık döneminde 562 milyon dolar düzeyinde bulunuyordu. Söz konusu süreçte, yurt içinde yerleşiklerin doğrudan yatırımlarında son yıllarda öne çıkan Hollanda’ya ise 566 milyon dolarlık sermaye girişi gerçekleştirildi. Böylece, geçen yılın 8 ayında 590 milyon dolarlık doğrudan yatırımla yurtiçinde yerleşiklerin en çok tercih ettiği ülke olan Hollanda, bu yıl yerini ABD’ye bırakarak ikinci sıraya yerleşti.

YÜZDE 56.1’İ İKİ ÜLKEYE

Böylece yurtiçinde yerleşik kişilerin geçen yılın 8 ayındaki 2.2 milyar dolarlık toplam yurtdışı doğrudan yatırımlarının yüzde 56,1’ini bu iki ülke çekti. ABD ve Hollanda’nın ardından yurtiçinde yerleşiklerin en fazla doğrudan yatırım yaptığı ülkeler; 202 milyon dolarla İngiltere, 134 milyon dolarla Azerbaycan ve 129 milyon dolarla Almanya, 62 milyon dolarla da Birleşik Arap Emirlikleri şeklinde sıralandı.
Öte yandan geçen yılın 8 ayında doğrudan yatırım yapılmayan Yunanistan, Belçika, Hindistan, Çek Cumhuriyeti, Malezya, Macaristan, Pakistan, Finlandiya, Bahreyn, Sırbistan, Brezilya, Lübnan, Ürdün ve Japonya’ya 2017’nin aynı döneminde toplam 57 milyon dolarlık sermaye girişi gerçekleştirildi.

Türkiye’ye, 2017’nin ocak-ağustos döneminde ABD ve Hollanda’dan gelen doğrudan yatırım miktarı ise sırasıyla 109 milyon dolar ve 1.5 milyar dolar oldu.

Kaynak: Hürriyet

Diğer Bloglar

Amerika Hakkında 10 İlginç Bilgi

Öğrenciler ve hayatlarında yeni bir başlangıç yapmak isteyenler için Amerika hala ‘’Rüyalar Ülkesi’’ olarak, okumak ve çalışmak isteyenlerin hayallerini süslüyor. Haksız da sayılmazlar! Peki, dünya

Detaylı Bilgi »
Shopping Basket