Amerika’da Ev Alım Süreci Nasıl İşler?

Amerika’da ev satın almak tahmin edildiği kadar zor değildir. Amerika’da ev ve emlak satın almak ya da orada yaşamak zorunda değilsiniz. Aynı zamanda Green Card veya özel bir vize gerekmez. ABD’de yaşamıyor olsanız bile konut kredisi (mortgage) alabilirsiniz.

İşlemlerin çoğunluğu için de bizzat orada bulunmanız gerekmez. Satın alma en başından anahtar teslimine kadar bir süreç istiyor fakat bu sürecin nasıl işlediğini bilmek daha sağlam adımlar atmamızı sağlar.

ABD’de yatırım yapmak için bir yabancı olarak; EB-5 Yatırımcı Vizesi ile Green Card alabilir, E-2 Yatırımcı Vizesine başvuru yapabilirsiniz.

Amerikan vatandaşı olmayan yatırımcıların Amerika’da ev ve emlak alırken eyaletlere göre farklı kuralların geçerli olacağını unutmamaları gerekir. Amerika’da emlak ya da ev için kullandığınız konut kredileri için ilave olarak vergi ödeme ihtimaliniz vardır. Vergi oranları eyaletten eyalete değişkenlik gösterir. Bu orana şöyle bir örnek verebiliriz; New York eyaletinde konut kredi tutarı %1,8 ile %1,92’si arasındayken, Florida eyaletinde %1,1’dir.

Evin Seçimi ve Bütçe Belirlenmesi

Öncelikle evinizi seçerken yatırım amaçlı seçtiğinizi unutmamalısınız. Bu duruma göre kiralanma şansı daha fazla olan bölgeleri tercih etmelisiniz.

Alım Teklifi ve Sözleşmeler

Eve karar verdikten sonra emlakçınız sizin onayınızı aldıktan sonra mal sahibine veya onun acentesine bir alım teklifi gönderir ve gelecek cevaba göre satış işlemi ve kaparo ile tapu süreci başlar.

Ekspertiz

Yaptırdığınız detaylı ekspertiz ile evde kötü sürprizlerle karşılaşmazsınız.

Satış ve Tapu Devri

Bu süreç yaklaşık 2-3 hafta almaktadır. Bu süreç zarfında orada bulunmanız gerekmez.

Diğer Bloglar

Amerika Hakkında 10 İlginç Bilgi

Öğrenciler ve hayatlarında yeni bir başlangıç yapmak isteyenler için Amerika hala ‘’Rüyalar Ülkesi’’ olarak, okumak ve çalışmak isteyenlerin hayallerini süslüyor. Haksız da sayılmazlar! Peki, dünya

Detaylı Bilgi »
Shopping Basket